Aktualności:

Autor Wątek: ABC postępowania z firmą windykacyjną.  (Przeczytany 103678 razy)

Offline kazik47

 • Czytelnik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2012, 10:40:36 »
Bardzo ciekawa koncepcja - nie odpowiadamy na wszelkie próby kontaktu firmy windykacyjnej.
Co z sytuacją, gdy wierzyciel informuje zadłużonego, że sprzedał swoją wierzytelność danej firmie windykacyjnej?
Kolejny problem - cena zakupu wierzytelności przez firmę windykacyjną. Nawet sądy nie chcą wiedzieć o kosztach zakupu przy rozpatrywaniu sporu.

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2012, 12:34:48 »
Co z sytuacją, gdy wierzyciel informuje zadłużonego, że sprzedał swoją wierzytelność danej firmie windykacyjnej?

Ano nic i tak nie mamy na to żadnego wpływu. Wierzyciel informować może i to jak najbardziej. Bronić się możemy jednak dopiero jak firma windykacyjna wystąpi do sądu o nakaz zapłaty. Na sprzeciw od nakazu mamy 14 dni.

Tak naprawdę to nie wiem do czego pijesz ? Zasady postępowania z firmami windykacyjnymi są opracowane przez prawników, jeśli masz coś do nich, pytaj prawników.

Offline kazik47

 • Czytelnik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 07, 2012, 08:15:27 »
Dziękuje za odpowiedź. Moje pytanie dotyczy pogłębienia problemu. Ponieważ jeżeli firma windykacyjna jest właścicielem wierzytelności można rozważyć negocjację z nią. Jestem pierwszy raz na forum więc nie wiem jak zapytać prawników. Z drugim problemem (wielkość wierzytelności - np. firma windykacyjna kupiła dług za 1%) spotkałem przed sądem.
pozdrawiam
Kazik 47

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 07, 2012, 08:51:46 »
Sprawdź czy w umowie z pierwotnym wierzycielem masz zapis, że wierzyciel może sprzedać wierzytelność dokładnie tej firmie windykacyjnej, która obecnie od ciebie domaga się kasy. Firma windykacyjna musi być wymieniona z nazwy i danych teleadresowych.

Wywodzenie skutków prawnych z wierzytelności nie jest jednoznaczne z istnieniem długu. Nawet wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu niejawnym jak również sądowa klauzula wykonalności, nie dają możliwości do stwierdzenia że taka wierzytelność jest bezsporna.

Zastanawiałeś się nad tym, dlaczego pierwotny wierzyciel nie chciał zawrzeć z tobą ugody na zasadach które mógłbyś spełnić i tym samym odzyskał by znaczną część pożyczonych pieniędzy, jeśli nie całość w co prawda dłuższej perspektywie czasowej ale jednak ? Z całą pewnością zyskałby znacznie więcej niż środki ze sprzedaży wierzytelności za śmiesznie mały procent jej wartości. Takie działania są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, art. 5 K.C. stanowi, że nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Pozdrawiam dociekliwego  ;)

Offline kazik47

 • Czytelnik
 • *
 • Wiadomości: 9
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2012, 11:04:28 »
Niech zostanę dociekliwym. Pierwsze zdanie, banki nie zawsze są lojalne i sprzedają swój dług innym firmom windykacyjnym (prawo wierzyciela).
Wracając do wątku negocjacji z firmą windykacyjną, udało się wynegocjować spłatę po 200,00 zł miesięcznie, 4 wierzytelności na łączną sumę ponad 150 000,00 zł. Punktem wyjścia było zapytanie o wielkość przedmiotu sporu.
Spłata na takich warunkach jest to rozwiązaniem tymczasowym.
pozdrawiam

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 12, 2012, 13:12:37 »
Co może windykator?

Bezczelność, tupet, arogancja - to podstawowe cechy przypisywane windykatorom, szczególnie tym zajmującym się windykacją telefoniczną.

Wiele osób bezwolnie poddaje się warunkom rozmowy narzuconym przez pracownika działu windykacji, nie zdając sobie sprawy z praw, jakie mu przysługują i praw, jakie przysługują windykatorowi.

W artykule tym chciałbym zwrócić uwagę na podstawowe błędy, popełniane przez windykatorów, których jak jeden mąż obowiązuje kodeks etyczny. Jego złamanie jest problemem firmy, której pracownik się tego dopuścił - nie Twoim. O tym w końcowej części artykułu.

Zarówno kodeks etyczny jak i prawo zabrania używania w rozmowie argumentów nieprawdziwych, a więc przeczytaj uważnie co wolno windykatorowi powiedzieć, a czego nie.

Jakimi argumentami kierują się w rozmowie windykatorzy i które z nich są dopuszczalne, a które stanowią poważne naruszenie?

1. Skierujemy sprawę do sądu i komornika

Jeżeli argument ten pada z ust pracownika banku - jest wszystko w porządku. Gorzej, gdy pozwala sobie na to pracownik zewnętrznej firmy windykacyjnej prowadzącej windykację na rzecz banków. Wówczas jest to próba niezgodnego z prawem wywierania nacisku - ponieważ tylko bank może zdecydować się na wystawienie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego i ewentualną egzekucję komorniczą. Firma windykacyjna zrobić tego nie może, ponieważ nie pozwalają na to przepisy prawne. Zatem jeśli ktoś używa takiego argumentu - kłamie. Czyli działa niezgodnie z prawem.

2. Przyjedziemy i wyniesiemy z domu cenne rzeczy

Poważne wykroczenie i jednocześnie próba zastraszenia. Nie istnieje bowiem żaden przepis pozwalający windykatorowi na wejście do domu dłużnika, a tym bardziej przewłaszczenie jego rzeczy. Ten argument jest niezgodny z prawem i osoba, która go używa będzie miała z tego tytułu ogromne nieprzyjemności. Pada on jednak często, dlatego warto poswięcić mu chwilę. Obowiązujące w Polsce prawo nie posiada żadnych przepisów dających windykatorowi odrobinę więcej uprawnień niż pozostałej części społeczeństwa. Zatem taka informacja brzmi dokładnie tak, jakby ktoś powiedział: "włamiemy się do Ciebie i okradniemy Cię z cennych rzeczy" i dokładnie tak zostanie potraktowana przez organa ścigania, gdy zostaną poinformowane o takim incydencie.

Jedynie komornik z racji pełnionej funkcji ma prawo wejść do mieszkania i dokonać zajęcia dóbr materialnych.

W innym przypadku jest to po prostu włamanie, a niewinny w uszach windykatorów argument, poważnym przestępstwem.

Dlatego tak ważne jest, aby nagrywać rozmowy. Gdy kiepski windykator bez wyobraźni rozpędzi się i powie takie zdanie, dowód w postaci nagrania jest świetną kartą przetargową w rozmowach z bankiem. Ujawnienie bowiem tego dowodu groźby karalnej sprowadza na bank czy firmę windykacyjną spore kłopoty, których te za wszelką cenę będą chciały uniknąć.

3. Poinformujemy sąsiadów o Twoich długach

Kolejny często używany "argument" stanowiący puste slowa. Windykatorzy doskonale wiedzą o konsekwencjach takiego czynu, zabronionego surowo przez prawo bankowe. A więc używając go dopuszczają się działanie niezgodnego z prawem, bowiem usiłują zastraszyć czymś, co w świetle prawa jest zakazane. Pozostaje zatem pytanie: dlaczego to robią? Zapewne bazują na nieznajomości prawa przez przeciętnego obywatela i swojej bezkarności. Ten bowiem "argument" udokumentowany i ujawniony sprowadza na bank czy firmę windykacyjną kłopoty.

Najcześciej jednak nie napotykają na świadomego rozmówcę, który o tym wie, dlatego nagminnie nadużywają go w rozmowach. Zatem uściślijmy: gdyby pracownik banku lub firmy windykacyjnej powiedział coś takiego, popełnia spory błąd. Ani bank ani zewnętrzna firma nie mają prawa ujawniać osobom trzecim informacji stanowiącą tajemnicę bankową, w posiadanie której weszli. Gdyby to zrobili - popełniliby poważne wykroczenie.

Zatem straszenie czymś, co samo w sobie jest nielegalne, stanowi czyn zabroniony.

Dłużniku, pamiętaj o tym, że chroni Cię prawo i nikt może ujawnić informacji o Twoim kredycie osobie trzeciej, jaką niewątpliwie jest sąsiad.

4. Przyjedziemy do Ciebie do pracy.

Teoretycznie jest to prawnie dozwolone, ale w praktyce łatwo się przed tym obronić. Jeżeli pracujesz w prywatnej firmie, niemożliwe jest wejście na jej teren osoby nieupoważnionej. Jeżeli windykator nachodzi Cię w pracy bez Twojej zgody (np.wcześniejszego telefonicznego umówienia się z Tobą) możesz poprosić właściciela firmy o interwencję. Ta może raz na zawsze oduczyć windykatora takich praktyk. Jego wtargnięcie na teren prywatnej firmy może być przez jej właściciela uznane za próbę włamania i jeżeli ma przysłowiowe "jaja", może windykatora zatrzymać i wezwać policję. Jego nie interesują bowiem Twoje prywatne sprawy, a interesuje to, że nieuprawniona osoba kręci się po jego własności. Ponieważ argument, windykatora że przyszedł do dłużnika, nie jest żadnym argumentem, ma on święte prawo wezwać policję i zgłosić wtargnięcie na prywatny teren być może w celu dokonania kradzieży.

To skutecznie oduczy windykatora zakłócania Ci spokoju w pracy i narażania na plotki, które niewątpliwie pojawiają się zawsze, gdy "pan z teczką" bierze Cię w godzinach pracy na prywatną rozmowę w ustronne miejsce.

Co może windykator w oczach.....firmy windykacyjnej?

Nie jest niczym dziwnym, że ujawnianie niemocy windykatora pojawia się na stronie Windykowani.pl. Ale jak ograniczone są prawa windykatora, najlepiej świadczy wpis na stronie jednej z firm windykacyjnych:

 

    "Firma windykacyjna to nie żaden sąd ani komornik. Windykatorzy mogą działać tylko w ściśle wyznaczonych granicach. Ich główną rolą jest doprowadzenie do ugody z klientem i ustalenie nowych warunków spłaty długu. Windykator nie ma prawa wejść do twojego mieszkania (chyba że sam dobrowolnie go wpuścisz). Nie może też spisywać stanu twojego majątku ani sugerować, że może wystawić coś na licytację. Nie ma takich uprawnień i łamałby w ten sposób prawo. Nie może też rozmawiać o twoich problemach finansowych z osobami trzecimi - np. sąsiadami czy przełożonymi w miejscu pracy. Nie może też samowolnie wpisać cię na "czarne listy" dłużników prowadzone przez tzw. biura informacji gospodarczej. Jeśli windykator robi którąś z tych rzeczy, zawiadom o tym jego przełożonych."

Co zrobić, gdy jesteś zastraszany?

Jeżeli windykator, Twój rozmówca, dopuścił się w rozmowie rażących wykroczeń, usiłował zastraszyć Cię w sposób niezgodny z prawem, nie bądź bierny.

Prawo stoi po Twojej stronie i miej świadomość, że możesz to wykorzystać. Najprostszym sposobem obrony jest złożenie skargi do instytucji nadzorującej zarówno banki, jak i firmy windykacyjne. To Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która zobligowana jest do rozpatrzenia każdej złożonej skargi. Bank lub firma windykacyjna będą musiały wytłumaczyć się z tego, że ich pracownik w czasie wykonywania obowiązków służbowych łamie obowiązujące prawo. Aby złożyć skargę, wejdź na stronę www.knf.gov.pl i korzystając z elektronicznego formularza opisz sytuację. Odpowiedź na skargę otrzymasz drogą pocztową, będzie ona zawierała wyjaśnienie banku lub firmy windykacyjnej.

Jeżeli padłeś ofiarą niezgodnej z prawem windykacji napisz nam o tym: kontakt@windykowani.pl

Pomożesz w ten sposób innym ludziom, którzy dzięki temu poradnikowi nauczą się oddzielać rzeczowe argumenty windykatorów od efektów ich wyobraźni. Im więcej przykładów zgromadzimy w jednym miejscu, tym łatwiej innym windykowanym będzie obronić się przez bezprawnym zastraszaniem.

http://www.windykowani.pl/artykuly/co-moze-windykator

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 23, 2012, 09:27:49 »
Windykator w bibliotece

Już 115 bibliotek w Polsce korzysta z usług firm windykacyjnych, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tylko jedna z tych firm w ciągu czterech lat odzyskała 8 mln zł długów z kar nałożonych na niesolidnych czytelników, zwlekających z oddaniem książek.

Rekordzista, który przetrzymywal książki przez kilkanaście lat, musiał zapłacić 13,6 tys. zł kary, podaje "DGP".

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,Windykator-w-bibliotece,wid,14781774,wiadomosc.html

Offline basia30

 • Starszy Użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 282
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 23, 2012, 15:05:00 »
ciekawa jestem gdzie jeszcze te hieny będą  się panoszyć.

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 24, 2012, 09:26:46 »
Za przedawniony dług możesz trafić do BIG

Windykatorzy wykorzystują luki w przepisach i ściągają za zobowiązania nawet sprzed kilkunastu lat. Grożą przekazaniem informacji do rejestru w biurze informacji gospodarczej - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,Za-przedawniony-dlug-mozesz-trafic-do-BIG,wid,14784759,wiadomosc.html?ticaid=1edc9

Offline Marta

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 635
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 24, 2012, 10:16:51 »
A czy po tylu latach im wolno dać do BIG?

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 24, 2012, 10:24:02 »
Wolno, bo dług przedawniony nadal jest długiem. Artykuł jest właśnie o tym że firmy windykacyjne wykorzystują lukę w prawie i wpisują wszystko co leci do rejestru.

Offline Marta

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 635
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 24, 2012, 10:30:27 »
Dzięki Schopenko,ale tak z ciekawości,komu wtedy spłacić fw czy tam gdzie się miało niespłacony dług

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 24, 2012, 10:34:48 »
Nikomu   ;) Skoro wierzyciel z którym podpisałaś umowę sprzedał dług do firmy windykacyjnej to chyba oczywiste że nie do pierwotnego wierzyciela. Co do firm windykacyjnych polecam ponownie lekturę z początku tego wątku. Z firmą windykacyjną się nie rozmawia, nie kontaktuje tylko spokojnie czeka na nakaz zapłaty z sądu i się po prostu z nimi walczy.

Offline Marta

 • Zaangażowany Użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 635
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 24, 2012, 10:42:28 »
Wielkie dzięki,już wie coś więcej,a może będę mogła komuś przekazać dalej

Schoppenka

 • Gość
Odp: ABC postępowania z firmą windykacyjną.
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 06, 2012, 10:31:05 »
Jak wytrenować windykatora ?

Perswazja i negocjacje w telewindykacji - trening bazowy

http://www.windykatorzy.org/go.live.php/PL-H10/perswazja-i-negocjacje-w-telewindykacjitrening-bazowy.html